برای درمان یبوست چه بخوریم؟

برای درمان یبوست چه بخوریم؟

برای درمان یبوست چه بخوریم؟

یبوست یک شکایت رایج است که اغلب نتیجه رژیم غذایی و سبک زندگی فرد است. خوردن غذاهای خاص می‌ تواند به بهبود تکرار حرکات روده کمک کند.

جامعه پزشکی یبوست را کاهش حرکات روده و یا مشکل دفع مدفوع تعریف می ‌کند.

افراد مبتلا به یبوست ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

مدفوع سخت، خشک یا ناصاف
مدفوعی که مانند سنگ های کوچک به نظر می رسد.
درد و ناراحتی در هنگام حرکت روده
احساس ناتوانی در خالی کردن کامل روده ها
از دست رفتن اشتها به دلیل احساس سیری دائمی
شکم متورم

علاوه بر موارد ذکر شده، فرد مبتلا به یبوست ممکن است رگه های کوچک خون را در مدفوع و یا روی دستمال توالت پس از پاک کردن ببیند.

برای درمان یبوست چه بخوریم؟

عادت های روده هر کس متفاوت است، اما افرادی که مبتلا به یبوست هستند معمولا کمتر از ۳ حرکت روده در هر هفته دارند. یبوست بسیار رایج است. در ایالات‌ متحده آمریکا، از هر ۱۰۰ بزرگ ‌سال حدود ۱۶ نفر مبتلا به یبوست هستند. خطر یبوست با افزایش سن افزایش می‌ یابد. حدود ۳۳ نفر از هر ۱۰۰ بزرگ‌ سال بالای ۶۰ سال در آمریکا دارای علائم یبوست هستند.

برای درمان یبوست چه بخوریم؟

در این مقاله به ۱۴ ماده غذایی می ‌تواند حرکات روده را افزایش دهد می پردازیم. ما همچنین علل و درمان یبوست را بررسی می ‌کنیم. با ما همراه باشید.
۱۰ ملین طبیعی برای درمان یبوست:

روده های هر شخص به طور متفاوت به غذاها پاسخ می دهند، اما غذاهای سالم و طبیعی زیر می توانند به کاهش یبوست کمک کنند:

آب

از دست دادن آب بدن (دهیدراسیون) یک علت شایع یبوست است و اغلب نوشیدن آب زیاد می تواند به بهبود و یا کاهش علائم کمک کند. هنگامی که یک فرد دچار کم آبی بدن می شود، روده هایش قادر به اضافه کردن آب کافی برای مدفوع نیستند. این موضوع منجر به مدفوعی خشک و سخت و در نهایت یبوست می شود.

ماست و کفیر

بسیاری از محصولات لبنی، از جمله ماست و کفیر حاوی میکرو ارگانیسم‌ هایی هستند که به پروبیوتیک مشهور هستند. پروبیوتیک ها اغلب باکتری های “خوب” نامیده می شوند و می تواندد به بهبود سلامت روده و نرم کردن مدفوع کمک کنند.

در مطالعه ‌ای در سال ۲۰۱۴ ، محققان استفاده از ماست غلیظ شده پروبیوتیک حاوی پلی اتیلستروس، لاکتوباسیلوس ، اسیدوفیلوس و Bifidobacterium lactis را برای درمان یبوست بررسی کردند. محققان دریافتند که خوردن ۱۸۰ میلی گرم این ماست هر روز صبح به مدت ۲ هفته ، زمان لازم برای دفع مدفوع را در افراد مبتلا به یبوست مزمن کاهش می دهد.

پالس ها (حبوبات)

بیشتر حبوبات مانند لوبیا، عدس، نخود و نخود فرنگی دارای فیبر بسیار بالایی هستند، که یک ماده مغذی است که هضم خوب را بهبود داده و یبوست را کاهش می‌ دهد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که ۱۰۰ گرم حبوبات پخته شده حدود ۲۶ درصد از مصرف فیبر روزانه توصیه شده در ایالات متحده را فراهم می کند. مصرف ۱۰۰ گرم از این حبوبات شامل مقادیر قابل ‌توجهی از مواد مغذی دیگر مثل پتاسیم، اسید فولیک، روی و ویتامین B6 است که به کاهش یبوست کمک می‌ کنند.

سوپ های رقیق و آبکی

سوپ های آبکی بسیار مغذی هستند و هضم آن ها هم آسان است. علاوه بر این، این سوپ ها رطوبت را به مدفوع سخت و متراکم برمی گردانند که می تواند آنها را نرم کند و عبور آن ها را راحت تر کند. مایعات و مواد غذایی گرم هم معمولا به راحتی قابل هضم هستند.

برای درمان یبوست چه بخوریم؟

آلو بخارا

آلو بخارا و آب آلو در بسیاری از نقاط دنیا به عنوان درمان خانگی برای یبوست مورد استفاده قرار میگیرد. آلو شامل مقدار زیادی فیبر، مواد مغذی شناخته شده برای کاهش و تسریع حرکت روده است. علاوه بر این، آلو حاوی ترکیبات صربتول و فنلی است که می تواند برای دستگاه گوارش فواید زیادی داشته باشد.

بررسی سال ۲۰۱۴ نتیجه‌ گیری کرد که خوردن آلو بخارا می ‌تواند باعث افزایش تعداد حرکات روده و بهبود سازگاری مدفوع در افراد مبتلا به یبوست شود. در اکثر مطالعات انجام‌ شده در این بررسی، شرکت کنندگان روزانه ۱۰۰ گرم یا حدود ۱۰ آلو می‌ خوردند.

سبوس گندم

سبوس گندم یکی دیگر از داروهای محبوب خانگی برای یبوست است. این داروی خانگی مفید، غنی از فیبر نامحلول است که می تواند جریان مواد را از طریق روده تحریک کند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد که خوردن صبحانه حاوی سبوس گندم هر روز به مدت ۲ هفته باعث بهبود عملکرد روده و کاهش یبوست در زنان سالمی که معمولا فیبر زیادی مصرف نمی‌ کنند، شد.

کلم بروکلی

کلم بروکلی حاوی سولفورافان است که می تواند از روده محافظت کند و گوارش را تسکین دهد. علاوه بر این، سولفورافان می تواند به جلوگیری از رشد بیش از حد برخی از میکرو ارگانیسم‌ هایی که می ‌توانند با هضم سالم اختلال ایجاد کنند ، کمک کنند. در یک بررسی در سال ۲۰۱۷ سالم افراد سالم روزانه ۲۰ گرم از جوانه های بروکلی خام یا ۲۰ گرم جوانه یونجه را برای مدت ۴ هفته مصرف کردند. محققان دریافتند که افرادی که کلم بروکلی را خورده بودند، نشانه ‌های کمتری از یبوست و حرکات روده سریع ‌تر داشتند.

سیب و گلابی

سیب و گلابی شامل چندین ترکیبات متعددی از جمله فیبر، سوربیتول و فروکتوز هستند که هضم را بهبود می ‌بخشد. همچنین این میوه‌ ها شامل مقادیر زیادی آب هستند که می ‌تواند به تسکین هضم و جلوگیری از یبوست کمک کند. برای به دست آوردن بیش ‌ترین فایده سیب و گلابی، آن ‌ها را خام و با پوست کامل بخورید.

انگور

انگور دارای نسبت بالای پوست به گوشت است که به این معنی است که غنی از فیبر و همچنین دارای مقدار زیادی آب هستند. برای تسکین یبوست، خوردن چند مشت انگور خام و شسته شده را امتحان کنید.

کیوی

به طور متوسط، ۱۰۰ گرم کیوی حاوی حدود ۲-۳ گرم فیبر است که می تواند به توده های مدفوع را افزایش داده و جریان روده را تسریع بخشد. کیوی همچنین حاوی اکتینیدین، آنزیمی است که باعث حرکت در بخش دستگاه گوارش فوقانی و چندین ماده شیمیایی می شود که می تواند در بهبود هضم نقش داشته باشد.

برای درمان یبوست چه بخوریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *