باید ها و نباید ها درمورد پوست حساس

باید ها و نباید ها درمورد پوست حساس

باید ها و نباید ها درمورد پوست حساس

پوست حساس چیست؟

این نوع پوست اغلب به عواملی مانند آب و هوا، آلرژی زاها یا محصولات خاص، واکنش نشان می دهد. ممکن است پوست شما قرمز رنگ و خشک شده، و دارای سوزش، احساس خارش یا کشیده شدن، برآمدگی، پوسته فلس مانند، یا کهیر شده باشد. شرایطی مانند اگزما، درماتیت تماسی، روزاسه و غیره، اغلب مقصر شناخته می شوند.

۱- باید: برچسب ها را بخوانید

هنگام خرید محصولاتی که برای استعمال بر روی پوست بدن خود می خواهید، به دنبال کلماتی مانند “برای پوست ملایم” و یا “برای پوست حساس” بر روی برچسب آنها باشید. سپس گام بعدی را بردارید. مواد تشکیل دهنده آنها را بررسی کنید. شما می توانید آنچه را که باعث شعله ور شدن علائم شما می شود درنظر بگیرید و از آن اجتناب کنید. به عنوان یک قاعده کلی، هرچه مواد تشکیل دهنده آن کمتر باشد، بهتر است.

باید ها و نباید ها درمورد پوست حساس

۲- نباید: استفاده از تمیزکننده های خشن و تند

مواد شیمیایی موجود در پاک کننده های رایج می توانند باعث تخریب پوست حساس شوند. از پاک کردن با محصولاتی با برچسب های هشدار دهنده در مورد سوزش پوست واز مواد تشکیل دهنده ای مانند بلیچ، الکل، آمونیاک، اتیلن گلیکول مونوبوتیل استات، هیپوکلرایت سدیم و تری سدیم فسفات اجتناب کنید. هنگامی که شک دارید، از دستکش استفاده کنید.

۳- باید: زمان دوش گرفتن را کوتاه کنید.

آب به آرامی پوست شما را از روغن های طبیعی خود محروم می کند. این باعث می شود که احتمال خشک شدن، کشیده شدن یا ترک خوردن پوست شما بیشتر شود. وقتی حمام می کنید، به جای یک حمام طولانی وداغ، یک دوش کوتاه و گرم بگیرید؛ مدت زمان ۱۵ دقیقه برای یک دوش گرفتن، خیلی زیاد است.

۴- نباید: استفاده از صابون زیاد

صابون را کوچکتر کرده و فقط برای قسمت هایی که ممکن است بو بدهد، استفاده کنید: زیر بغل، کشاله ران، پایین بدن و پاها. سایر قسمت های پوست شما فقط با آب تنها نیز بسیار تمیز می شود. هنگامی که شستشو می کنید، از صابون های ملایم استفاده کنید و از صابونهایی با رنگ، عطر، دئودورانت و مواد ضد باکتری اجتناب کنید.

باید ها و نباید ها درمورد پوست حساس

۵- باید: محصولات را آزمایش کنید

اگر هنوز در حال فراگیری چیزی هستید که التهاب و خشکی پوست شما را از بین ببرد، ایده هوشمندانه ای است اگر هر محصول جدید را قبل از خرید، با استعمال میزان اندکی از آن بر روی قسمت کوچکی از پوست خود، امتحان کنید. یک بخش کوچک از پوست خود را انتخاب کنید و مقدار اندکی از محصول را با ضربه ملایم بر روی پوست خود پخش کنید. اگر در عرض ۷۲ ساعت واکنشی بر روی پوست خود مشاهده کردید، پس متوجه خواهید شد که این محصول مناسب شما نیست.

باید ها و نباید ها درمورد پوست حساس

۶- نباید: اسکراب (لایه برداری) پوست

از خیر خرید محصولاتی که وعده پرداخت و اسکراب پوست شما را چه با مواد شیمیایی و چه با شن ریزه می دهند، بگذرید. متخصصان پوست می گویند شما نیازی به لایه برداری برای تمیز کردن پوست خود ندارید. این می تواند نشانه های شما را بدتر کند.

۷- باید: حذف مواد معطر

بسیاری از محصولات زیبایی، بوی شیرین را به عنوان یک امتیاز برای فروش وعده داده اند. اما اضافه کردن عطر برای پوست حساس شما نیاز نیست، و اغلب اوقات پوست نمیتواند آن را تحمل کند. همین امر برای محصولاتی که حاوی الکل، صابون یا رنگ هستند نیز صادق است.

باید ها و نباید ها درمورد پوست حساس

۸- نباید: مسدود کردن منافذ با لوازم آرایشی

اگر پوست شما حساس باشد، مجبور نیستید از آرایش خود صرف نظر کنید. اما شما باید به آنچه که درمحصولات آرایشی شماست، توجه کنید. به گزینه هایی که ضد آب نبوده و بسیار سفت و ضخیم نیستند، رو بیاورید. روی برچسب ها به دنبال “noncomedogenic” باشید. این بدان معنی است که این محصولات منافذ پوست شما را نخواهند بست.

۹- باید: انتخاب لباس با دقت

حتی اگر پوست شما حساس هم نباشد، پشم و دیگر پارچه های خشن می توانند ایجاد خارش در پوست داشته باشند. پشم حتی می تواند یک راش آلرژیک ایجاد کند. لانولین یک موم طبیعی است که در پشم یافت می شود و برخی از لباس ها هنوز هم آن را دارند. مواد نرم تری مانند پنبه و ابریشم را به جای پشم، انتخاب کنید.

باید ها و نباید ها درمورد پوست حساس

۱۰- نباید: پوست را درمعرض محیط طبیعی بگذارید.

وقتی که در بیرون سرما وجود دارد، پوست را بپوشانید. پوست صورت حساس خود را با یک شال گردن نرم بپوشانید. دست های خود را با دستکش محافظت کنید تا از سرمازدگی و خشکی جلوگیری کنید. از کرم ضد آفتاب به طور منظم و روزانه به منظور جلوگیری از اشعه های مضر آفتاب استفاده کنید. بلی؛ حتی در روزهایی که ابری است.

۱۱- باید: نیکل به هیچ وجه

این یکی از رایج ترین عوامل محرک برای پوست حساس است. این فلز جزء اشیاء روزمره است، از طلا و جواهر گرفته تا پوشش و چفت و بست تا عینک. به هر چیز فلزی که پوست شما را لمس می کند، توجه داشته باشید. هر زمان که میتوانید وسایل ساخته شده از نیکل را با لوازم جانبی ضد حساسیت جایگزین کنید.

۱۲- نباید: استعمال سیگار

بله، کشیدن سیگار برای سلامت عمومی شما بد است. اما آیا می دانستید سیگار کشیدن می تواند واکنش های پوست حساس را افزایش دهد، به ویژه اگر پسوریازیس داشته باشید؟
همچنین سیگار کشیدن ممکن است باعث شود تا اگر به یک مشکل پوستی دچار شوید، بهبود آن سخت تر باشد.

باید ها و نباید ها درمورد پوست حساس

۱۳- باید: مرطوب کننده

پوست خشک، باعث تحریک پوست می شود. این می تواند شرایطی مانند اگزما را ایجاد کند. بهترین راه برای حفظ پوست شما از خشک شدن، این است که در هنگام خیس کردن پوست، آب به داخل آن برسد. درست پس از حمام کردن در آب و به منظور نرم نگه داشتن پوست، از یک مرطوب کننده ضخیم اما ملایم مانند یک پماد یا کرم استفاده کنید.

۱۴- نباید: استرس

این طبیعی است که هراز چند گاهی مشغول یا نگران باشید، اما این میتواند هم درداخل و هم بر خارج از شما تاثیر بگذارد. راهی برای کاهش استرس خود پیدا کنید؛ دراین صورت پوست شما نیز رنج نخواهد برد. تمرینات آرام سازی انجام دهید، خواب خوب داشته باشید، ورزش کنید، و درست غذا بخورید. مطمئن باشید که بدن و پوست شما، از شما تشکر خواهند کرد.

باید ها و نباید ها درمورد پوست حساس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *