ریزش موهای زنان: علل و راه حل‌های نازک شدن مو

ریزش موهای زنان: علل و راه حل‌های نازک شدن مو

ریزش موهای زنان: علل و راه حل‌های نازک شدن مو

موهای شما چیزهای زیادی درمورد شما بیان می‌کنند.
بلند، کوتاه، فرفری، و یا براق، برای بسیاری از زنان موهایشان بیش از یک بسته نرم از الیاف است. موهای شما بیان کننده سبک و شخصیت شماست. اما اگر شما موهای خود را از دست بدهید، می‌تواند واقعاً شما را بی ارزش کند!
از دست دادن مو فقط یک خصوصیت مردانه نیست

ریزش موهای زنان: علل و راه حل‌های نازک شدن مو

این بدان معنی است که زنان بصورت کوتاه مدت یا بلند مدت همانند مردان موهای خود رااز دست می‌دهند. نازک شدن موها ممکن است در همه قسمت‌های سر، یا بخش مرکزی اتفاق بیافتد که می‌تواند وسیع‌تر و گسترده‌تر شود. حتی ممکن است شما یک نقطه تاسی در جلو سرتان داشته باشید. موردی که به ندرت در زنان دیده مشود، شروع ریزش مو از جلو سر بطور کلی و پیشرفت آن به آن عقب موهاست.

مو چگونه رشد می‌کند؟

پوست سر شما در حدود ۱۰۰۰۰۰ فولیکول مو دارد، که هر یک چرخه زندگی خود را دارد. هر فولیکول یک تار مو تک را تولید می‌کند که با سرعت نیمی اینچ در هر ماه رشد می‌کند ومو را برای ۲ تا ۶ سال نگه می‌دارد، سپس حدود یک ماه متوقف می‌شود. هنگامی که چرخه بعد شروع می‌شود، آن مو از بین می‌رود. در بیشتر مواقع، فولیکول‌ها یا همان پیاز موهای شما در مرحله رشد هستند.

ریزش مو تا چه مقدار طبیعی است؟

روزانه اکثر مردم حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تار از موهای خود را از دست می‌دهند. پس نگران نباشید اگر تعداد کمی از موهای خود را روی برس یا لباس‌های خود پیدا می‌کنید. اما اگر شروع ریزش مو به شکل دسته‌هایی از تعداد زیاد باشند و یا اگر متوجه نازک‌تر شدن موها در طول زمان شدید، با پزشک خود مشورت کنید.

ریزش موهای زنان: علل و راه حل‌های نازک شدن مو

علل ریزش مو چه هستند؟

هیچ دلیل خاصی وجود ندارد. عوامل مؤثر بر شرایط بیماری – بیش از ۳۰ مورد – به عنوان عوامل استرس زا و شیوه زندگی مانند آنچه که می‌خورید می‌پردازند. ژن‌های شما نیز نقش مهمی دارند. گاهی اوقات پزشکان نمی‌توانند دلیل خاصی برای ریزش مو بیابند. به عنوان یک نقطه شروع برای بررسی علل ریزش مو، کارشناسان می گویند شما باید از نظر عدم ابتلا به مشکلات تیروئید و عدم تعادل هورمون‌های بدنتان تست شوید. زمانی که علت ریزش موها مشخص شود اغلب مجدداً رشد می‌کنند.

آیا می‌توانید میزان ریزش مو را اندازه گیری کنید؟

بله، پزشکان از مقیاس Savin استفاده می‌کنند. از تراکم موی طبیعی تا فرق سر طاس، که نادر است، می‌تواند متغیر باشد. این مقیاس کمک می‌کند تا الگوی سندرم طاسی زنان را تشریح کنند، شرایطی که پزشک شما ممکن است آلوپسی آندروژنیک را تشخیص دهد. شما احتمالاً این را به عنوان الگوی طاسی مردانه می دانید، اما حدود ۳۰ میلیون زن آمریکایی را نیز شامل می‌شود. کارشناسان بر این باورند که ژن‌ها، پیری و تغییرات هورمونی یائسگی نیز نقش مهمی در افزایش ریزش مو دارند. موهای شما می‌توانند در همه قسمت‌های سر نازک شوند، با بیشترین احتمال در مرکز پوست سر رخ می‌دهد.

ریزش ناگهانی مو: مشکلات تیروئیدی

این غدد پروانه‌ای شکل در جلوی گردن شما با ترشح مواد شیمیایی (هورمون) می‌تواند فعالیت‌های بدن شما را به مدت طولانی حفظ کند. اگر هورمون تیروئید بیش از حد یا خیلی کم باشد، چرخه رشد موی شما تحت تاثی قرار گرفته و آسیب می‌بیند. اما فولکیل های نازک به ندرت تنها نشانه‌ای از مشکل تیروئید هستند. شما با از دست دادن یا افزایش وزن ناگهانی، حساسیت به سرما یا گرما، یا تغییرات ضربان قلب خود بیشتر می‌توانید به مشکل تیروئید مشکوک باشید.

ریزش مو: PCOS

اگر شما مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) باشید، هورمون‌های بدن شما همیشه نامنظم است. بدن شما هورمونهای مردانه یا آندروژن را بیشتر از آنچه که باید باشد ترشح می‌کند. این امر می‌تواند باعث رشد موهای زائد و ضخیم روی صورت و بدن شما بشود، در حالی که موهای سرتان به شدت نازک است. این اختلال همچنین می‌تواند منجر به مشکلات تخمک گذاری، آکنه و افزایش وزن شود. اما گاهی اوقات نازک شدن مو تنها علائم واضح این سندرم است.

ریزش موهای زنان: علل و راه حل‌های نازک شدن مو

ریزش ناگهانی مو: Alopecia Areata (ریزش سکه‌ای مو)

آلوپسی آئرتا باعث می‌شود که مو در تکه‌های بزرگ بریزد. علت این نوع ریزش سیستم ایمنی بدن شما است که به اشتباه به فولیکول‌های موی سالم را حمله می‌کند. در بیشتر موارد آسیب دائمی نیست. فولیکول‌های از دست رفته باید طی ۶ ماه تا یک سال دوباره رشد کنند، بعضی افراد همه موهای روی پوست و بدن خود را از دست می‌دهند، اما این مورد نادر است.

ریزش مو: کرم گوسفند

هنگامی که عفونت قارچی پوست سر شما را درگیر کند این نوع ریزش مو اتفاق خواهد افتاد، که یک الگوی ریزش مو مجزا – خارش داربه همراه تکه‌های طاس دور سر مشاهده می‌شود. آن‌ها ممکن است به صورت بیضوی و قرمز نیز دیده شوند. توسط داروهای ضد قارچی که زشک شما تجویز می‌کند درمان خواهید شد. گسترش این بیماری از طریق ارتباط مستقیم به راحتی اتفاق می افتد، بنابراین اعضای خانواده خود را نیز برای علائم ذکر شده بررسی کنید.

ریزش موهای زنان: علل و راه حل‌های نازک شدن مو

ریزش ناخودآگاه مو: زایمان

ممکن است متوجه شوید که موهایتان در دوران بارداری بهتر است و حجم بیشتری دارد. این امر به دلیل بالا رفتن سطح هورمون‌ها است که باعث می‌شود کمتر موهای خود را کمتر از دست بدهید. اما پس از تولد نوزاد، همه چیز به حالت عادی باز می‌گردد و ریزش مو به سرعت آغاز می‌شود. ممکن است یک باره موهای زیادی از دست بدهید. این اتفاق می‌تواند تا ۲ سال طول بکشد تا فولیکول‌های شما به حالت عادی باز گردد.

ریزش ناگهانی مو: قرص

قرص‌های هورمونی که تخمک گذاری را متوقف می‌کنند می‌توانند موهای شما را نازک کنند. اگر سابقه خانوادگی ریزش مو داشته باشید، احتمال نازک شدن موهای شما بیشتر است و با خوردن قرص فولیکول موهای شما برای نازک شدن و ریزش بیشتر تحریک می‌شود. سایر داروهای مرتبط با ریزش مو شامل رقیق کننده‌های خون و داروهایی هستند که فشار خون بالا، بیماری قلبی، آرتریت و افسردگی را درمان می‌کنند.

ریزش موهای زنان: علل و راه حل‌های نازک شدن مو

ریزش مو: رژیم‌های شدید کاهش وزن

ممکن است شما با رژیم غذایی بسیار شدید بیش از وزن کم کنید، بویژه اگر شما ۱۵ پوند یا بیشتراز این مقدار را یکباره و در مدت کوتاهی از دست بدهید این امکان وجود دارد که تعدادی از موهای خود را نیز چند ماه در راه از دست بدهید. بیش از حد نگران نباشید – وقتی به یک رژیم غذایی سالم و متعادل برگردید موهای شما نیز بر خواهند گشت. در صورت دریافت بیش از حد ویتامین A یا پروتئین کم و نا کافی، برخی از فولیکول‌های شما مستعد نازک شدن و ریزش خواهند شد.

ریزش مو بر اثر بافت با بستن بسیار تنگ و تحت کشش

این اصلاً افسانه یا اسطوره یا بهتر بگوییم، دروغ نیست که استفاده زیاد از کرم‌های گیاهی یا بافت‌های دندانه مانند و محکم و سفت می‌تواند پوست سر شما را تحریک کند و باعث ریزش مو شود. این نوع بستن مو همانند استفاده از غلطک های محکم است که باعث آسیب جدی به فولیکول‌های مو می‌شود. موهایتان را آزاد بگذارید و خیلی معمولی و بدون فشار یا کشش زیاد ببندید تا به طور طبیعی رشد کنند. آگاه باشید که استفاده طولانی مدت از این سبک‌ها ممکن است به پوست شما را آسیب برساند و منجر به ریزش موی دائمی شود.

عامل دیگر ریزش ناگهانی مو: درمان سرطان

شیمی درمانی و پرتودرمانی، دو مورد از درمان‌های رایج برای بیماری سرطان هستند که می‌توانند بر روی موهای شما تأثیر بگذارند. در تلاش برای از بین بردن سلول‌های سرطانی، هر دو درمان ذکر شده می‌توانند به فولیکول‌های مو آسیب برسانند و باعث ریزش مو شوند. اما این آسیب تقریباً همیشه کوتاه مدت است و هنگامی که درمان به پایان برسد، مو به طور معمول رشد خواهد کرد.

ریزش موهای زنان: علل و راه حل‌های نازک شدن مو

ریزش مو: استرس شدید

استرس فیزیکی و عاطفی در سطح بالا می‌تواند سبب ریختن ناگهانی مقدار زیادی از موهای شما شود.
مثال‌ها عبارتند از:
بیماری جدی یا جراحی عمده
تروما که همان خونریزی شدید است
ناراحتی شدید عاطفی
این روند ممکن است ۶ تا ۸ ماه طول بکشد.
درمان ریزش مو توسط ترکیبات دارویی

Minoxidil (Rogaine) توسط FDA برای الگوی ریزش مو زنانه تأیید شده است. این دارو می‌تواند ریزش مو را در اکثر زنان آهسته یا متوقف کند و ممکن است به رشد مو کمک کند. اما هنگامی که از آن استفاده نکنید، مزایای آن پایدار نیست و از بین می‌رود. داروهای کورتیکواستروئیدی می‌توانند برای زنان مبتلا به آلوپسی آرئاتا استفاده شود. اگر علت ریزش مو یک مشکل پزشکی اصلی یا تغذیه نامناسب باشد، فولیکول‌های موهای شما باید زمانی که همه چیز تحت کنترل است و مشکل برطرف شده، دوباره و به شکل طبیعی رشد کنند.

درمان ریزش مو بوسیله لیزر

دستگاه‌هایی که نور لیزر کم انرژی تولید می‌کنند ممکن است بتوانند به رشد موهای جدید کمک کنند. آن‌ها در برخی از کلینیک‌ها و برای استفاده در منزل نیز در دسترس هستند. مطالعات در چند مورد مؤثر بودن این روش برای مردان و زنان تأیید را تأیید کرده است. اما ممکن است دستیابی به نتایج خوب و مورد پسند شما ۲-۴ ماه به زمان نیاز داشته باشد. به خاطر داشته باشد که سازمان FDA برای ارزیابی کاربرد دقیق و مؤثر این نوع دستگاه‌ها مانند داروها نیاز به انجام آزمایش‌های مختلف ندارد. ایمنی و اثرات طولانی مدت این روش شناخته شده نیست.

ریزش موهای زنان: علل و راه حل‌های نازک شدن مو

پیوند مو در زنان

این روش شامل پیوند و انتقال مو از قسمت‌های پوست سر که فولیکول موها کامل و مناسب است به قسمت‌های نازک شده است. مشکل این روش آن است که طاسی و التهاب با الگوی زنانه باعث ایجاد موهای نازک در کل پوست سرو اکثر مناطق خوب برای انتقال و پیوند می‌شود، بنابراین ممکن است بخش‌های اهدا کننده خوب نیز نازک شده و از دست بروند و محدود شوند، پس بهتر است اگر ریزش مو از الگوی طاسی مردانه طبعیت می‌کند این روش درمان انجام شود.

محصولات و دستگاه‌های کاهش دهنده ریزش مو

با یک جستجوی سریع اینترنتی، با ده‌ها نوع از محصولاتی که برای جلوگیری از ریزش مو یا رشد مجدد مو طراحی شده‌اند آشنا خواهید شد. متاسفانه، هیچ راهی برای دانستن اینکه آیا قبل و بعد از گرفتن عکس‌های تبلیغاتی، تغییری در آن ایجاد شده یا خیر، وجود ندارد. بنابراین برای اینکه بدانید یک درمان قطعی برای ریزش مو پیدا کرده‌اید و واقعاً به درستی عمل می‌کند، باید آنها را به چند روش بررسی کنید:
متخصص پوست
بخش دستگاه‌های پزشکی FDA
کمیسیون تجارت فدرال (FTC)
سبک مناسب آرایش مو برای موهای نازک
از آرایشگر خود بپرسید، او ممکن است یک مدل موی کوتاه مناسب، یک روش مدل دادن به مو و شاید با ایجاد یک موج ملایم در موهای شما بتواند ظاهر بهتری برای موهایتان درست کند. یک محصول طراحی شده مثل انواع ژل یا کرم مو برای موهای نازک و برای پنهان کردن لکه‌های موهای ریخته نیز برای کاهش حساسیت شما به ظاهرتان مؤثر است.

آن را به قسمت ریشه بمالید و سپس به آرامی خشک کنید، این محصولات برای حجیم کردن موهای شما به خوبی انجام وظیفه می‌کنند. اگرقبلا از خشک کن برای خشک کردن موهای خود استفاده می‌کردید حالا به موهایتان اجازه دهید در هوا و بدون هیچ وسیله‌ای خشک شوند. لوازم آرایشی و بهداشتی مخصوصی وجود دارند که می‌توانند قسمت‌هایی از پوست را که در معرض دید است به خوبی بپوشانند. در مورد استفاده ازکرم کراتین مو فکر کنید، آن‌ها را روی موهای خود اسپری کنید و بگذارید خشک شود، این محصولات با ایجاد الکتریسیته استاتیک باعث می‌شوند که موها ضخیم‌تر شوند.

ریزش موهای زنان: علل و راه حل‌های نازک شدن مو

چگونگی برخورد ریزش موی وسیع و جدی

این می‌تواند یک چالش باشد، اگر مناطق نازک شده مو بسیار گسترش یافته و به آسانی در معرض دید قرار می‌گیرند، در نظر گرفتن بافت، کلاه گیس، یک روسری، یا یک کلاه می‌تواند روش مناسبی باشد. کلاه گیس‌های با کیفیت بسیار راحت‌تر از قبل در دسترس می‌باشند و به ندرت روزهای بدی را با آن خواهید داشت. اگر ریزش مو بر روی شغل یا زندگی اجتماعی شما تأثیر می‌گذارد یا باعث می‌شود نخواهید خانه را ترک کنید، با مشاور صحبت کنید.

بهترین نوع آرایش برای موهای نازک

بهترین روش برای موهای ظریف حالت فوق العاده فرفری است، که حداقل تا حدی حالت بگیرد و آن حالت حفظ شود. همه آنچه شما نیاز دارید، مرطوب کننده است تا موهای خود را سبک کنید. به مقدار مناسب از ترکیبات مرطوب کننده مو را از ریشه‌ها تا انتها بمالید، زمانی که مو هنوز رطوبت دارد آنها را تکان دهید، پخش کنید، از شانه‌های دندانه بزرگ استفاده کنید تا از طریق آن موهایتان تهویه مناسب داشته باشند و بهتر از هم باز شوند، حالا اجازه دهید موهایتان در هوا خشک شود، در این حالت از لمس موهای حالت گرفته خود لذت می‌برید.

ریزش موهای زنان: علل و راه حل‌های نازک شدن مو

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *