۴ قدم تا داشتن موهای سالم

۴ قدم تا داشتن موهای سالم

۴ قدم تا داشتن موهای سالم

آیا هر روز مو هایتان را با شامپویی که از داروخانه تهیه کرده اید می شویید؟شاید خود شما بیشتر به موهای خود آسیب می زنید. در اینجا مطالبی در خصوص اینکه چگونه می توانید مجددا به ترمیم موهایتان بپردازید تا موهای سالم تری داشته باشید.
سر را با کف ماساژ دهید، بشوئید و اینکار را تکرار کنید. ممکن است چند سال طول بکشد، اما اگر بخواهید موهای سالم تری داشته باشید، این روش بهترین روشی نیست که باید دنبال کنید. شستشوی منظم موها با شامپویی که از سوپر مارکت خریداری کرده اید، حاوی پاک کننده های خشن است که پوست سر را تحریک می کنند و موهایتان را از روغن هایی که لازم دارد تا سالم، نرم و خوش حالت باشد محروم می کند. در اینجا به بیان چگونگی شستشوی موها برای ترمیم آنها می پردازیم.
شامپوی بدون سولفات مصرف کنید

بطری های معمولی شامپوی موجود در سوپر مارکت چه مشکلی دارند؟ با وجود به صرفه بودن از نظر اقتصادی، به احتمال زیاد حاوی مواد شیمیایی خشن مانند سوفات هستند که در برچسب ترکیبات با عنوان سدیم لوریل سولفات، سدیم لورث سولفات، سدیم لوریل استر سولفات است. با وجود اینکه این مواد شوینده به ساخت محصولات کف دار کمک می کند، همچنین شما را از روغن سالم آن محروم می کند، آن را کثیف و شکننده می کند وکنترل آن سخت است. جهت پرهیز از این اثرات، بدنبال شامپوی حاوی سولفات کم یا بدون سولفات بگردید که بدون از بین بردن روغن، موها را تمیز می کند. یافتن شامپوی بدون سولفات در داروخانه ها کار دشواری می باشد بنابراین از آرایشگر خود بخواهید که به شما شامپوی مناسبی توصیه نماید.

۴ قدم تا داشتن موهای سالم

از شامپو کمتر استفاده کنید

اکثر آرایشگران توصیه می کنند که موهای خود را یک یا دو بار در هفته بشوئید. چرا؟ شستن سر با هر نوع شامپو، حتی با شامپو های بدون سولفات، روغن سر را از بین می برد و سبب خشکی مو وپوست سر می شود. آنچه فراوان است، محصولات حالت دهنده مانند ژل و اسپری مو می باشد که محلول در آب هستند بنابراین برای سالم تر و نرم ماندن نیازی به شامپو برای شستن از مو نیست. اگر چه با شستن سر یک یا دوبار در هفته، ممکن است در نگاه اول موهایتان چرب به نظر برسند، اما یک یا دو هفته بعد این طور نخواهد بود و همچنین موهایتان نرم تر وسالم تر خواهند شد.
هر روز به موهایتان حالت دهید

لازم نیست ابتدا از نرم کننده استفاده کنید. حالت دادن روزانه ی موها به محافظت و رطوبت مو کمک می کند در حالی که پوشش خشن و ناصاف ساق مو را احاطه کرده است . مردم از گذشته سال ها اینکار را انجام داده اند. ما بجای دیگر روش ها باید هر روز به موها حالت دهیم. افرادی که موهای فری دارند از فواید روزانه ی این کار بهره مند می شوند، به این صورت که موهای فر گره خورده ی خود را نرم می کنند و با این کار ژولیده به نظر نمی رسند. فقط سر خود را زیر دوش خیس کنید مقداری نرم کننده به آن بزنید و سپس آب کشی نمائید.

۴ قدم تا داشتن موهای سالم

عاقلانه اتنخاب کنید

همه ی شامپو ها حتی شامپوهای حاوی سولفات کم یا بدون سولفات برای هر نوع مویی مناسب نیست.
برای داشتن موهای زیبا و درخشان چه کنیم؟

۱٫ ورزش کنید.
روزانه زمانی را به ورزش کردن اختصاص دهید. ورزش کردن حتی برای چند دقیقه جریان خون را در پوسته ی سر افزایش داده و باعث می شود اکسیژن و مواد غذایی به غدد مویی که سبب سلامت مو می شود انتقال یابد.

۲٫ از کاهش وزن سریع اجتناب کنید.
حقیقت تلخ این است که رژیم به هر حال باعث ریزش مو می شود. کاهش وزن سریع برای بدن، مانند شوک است که تغییراتی در متابولیسم بدن داده و در رشد مو موثر است. اگر در عرض یک ماه بیش از ده درصد وزن بدن خود را کم کنید، (حدوداً ۷ کیلو) ریزش مو پیدا خواهید کرد. به علاوه کمبود مواد غذایی سبب ضعیف شدن و شکنندگی تارهای مو شده و رشد مجدد مو را متوقف می کند.

۴ قدم تا داشتن موهای سالم

۳٫ از رژیم های کم پروتئین اجتناب کنید.
۹۷ درصد مو را پروتئین تشکیل داده است. اگر گیاهخوار هستید توجه داشته باشید که به میزان کافی پروتئین مصرف کنید. رژیم هایی که در آنها فقط از برنج ومیوه استفاده می شود، پروتئین کافی برای داشتن موهای سالم را به بدن نمی رساند.

۴٫ اگر سیگاری هستید، همین الان سیگار را ترک کنید.
سیگار رادیکال های آزاد تولید می کند، سموم را به خون وارد کرده و در انتقال مواد غذایی به مو و پوسته ی سر اختلال ایجاد می نماید.

۴ قدم تا داشتن موهای سالم

۵٫ از فشار عصبی بپرهیزید.
فشار عصبی با ریزش مو ارتباط مستقیم دارد. استرس مزمن درجریان خون پوسته ی سر، اختلال ایجاد کرده وسبب نرسیدن اکسیژن و مواد غذایی به غدد مویی می شود. فشار چه جسمی و چه روحی از رشد مو جلوگیری می کند و در عرض دو تا سه ماه ریزش مو به اوج خود می رسد. خوشبختانه با بهبود شرایط روحی این ریزش و از دست دادن مو مجددا جبران می شود.

۶٫ مس
مس علاوه بر نقشی که در ساختار ساقه ی مو دارد، در رنگ مو نیز حیاتی است. به دلیل اینکه مس در شکل گیری هموگلوبین ضروری است در رساندن اکسیژن به غدد مویی نیز ضروری می باشد. کمبود مس در بدن اغلب بدلیل مشکلات ژنتیکی و یا عدم مصرف مکمل های روی رخ می دهد که ممکن است ارثی باشد.

۴ قدم تا داشتن موهای سالم

۷٫ سلنیوم
برای داشتن موهای سالم، بدون تردید نیاز به سلنیوم داریم چون این ماده ی معدنی برای پوسته ی سر لازم است. سلنیوم با حفاظت ازسلول ها در برابرآسیب رادیکال های آزاد به مو نرمی و خاصیت ارتجاعی می بخشد. در عین حای مصرف بیش از حد سلنیوم سبب ریزش مو می شود. آجیل منبع خوبی برای سلنیوم است. منابع دیگر سلنیوم، ماهی تن، نان گندم، ریشه ی گندم، سیر، تخم مرغ و برنج قهوه ای است.

۸٫ سیلیکون
این عنصر به فراوانی در طبیعت یافت می شود. هر چه بیشتر مواد معدنی را از خاک خارج کنیم، میزان سیلیکون موجود در طبیعت نیز کاهش می یابد. سیلیکون بدن در پوست و مو موجود است. سیلیکون برای سلامت پوست سر، مهم است وسبب تقویت تارهای مو می شود. رژیم های دارای فیبر بالا میزان قابل توجهی سیلیکون دارند که این میزان بیشتر از همه در حبوبات وجود دارد. همچنین سیلیکون موجود در موز، سبزیجات، برنج، سویا و مواد غذایی دیگر نیز یافت می شود.

۹٫ سولفور
سولفوریک یک ماده ی معدنی مهم و حاوی«سیستین» یکی از آمینو اسید هایی می باشد که در رشد مو موثر است. سولفور به داشتن موهایی ضخیم و بلند کمک می کند و در بسیاری از مواد غذایی شامل، تخم مرغ، گوشت، ماهی لبنیات، پیاز و سیر کمک می کند.

۴ قدم تا داشتن موهای سالم

۱۰٫ روی
روی برای داشتن موهای سالم حائز اهمیت است زیرا کمبود روی سبب ریزش مو و حتی مژه ها می شود. کمبود روی پوست سر را خشک و پوسته پوسته می کند. روی مانند یک آنتی اکسیداناز پوست سر(و دیگر جاهای بدن) در برابر صدمات رادیکال های آزاد محافظت می کند. افراد بسیاری دچار کمبود روی هستند اما مصرف مکمل های آن بدن را در حالت تعادل میان روی و مس قرار می دهد. ماست حاوی روی فراوان است. مواد غذایی دیگری که حاوی روی هستند شامل؛ غذاهای دریایی، گوشت گاو، تخم مرغ، غلات و آجیل می باشند.

۴ قدم تا داشتن موهای سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *