روش های پیشگیری از پیر شدن پوست

روش های پیشگیری از پیر شدن پوست

روش های پیشگیری از پیر شدن پوست

زیبایی پوست و حفظ زیبایی آن یکی از دغذغه های مورد توجه افراد به خصوص خانم ها است، در این مقاله شما را با نشانه های پیری پوست و روش های جلوگیری از پیری پوست و شاداب ماندن پوست آشنا می نماییم.

چین و چروکی گوشه خارجی چشم ها اولین نشانه های پیری پوست است. این چین و چروک معمولا در اواسط دهه ۲۰ زندگی هر فرد پدیدار شده و با گذر زمان، بیشتر می شوند.

روش های پیشگیری از پیر شدن پوست

به گزارش سلامت نیوز به نقل از زندگی آنلاین،علم پیوسته در حال گسترش است، اما چیزی که هنوز انسان با همه دانش خود، نتوانسته به آن برسد، اکسیر جوانی و متوقف کردن روند پیری است. با این حال، اگر از پوست به خوبی مراقبت کنیم ، می توانیم روند پیری پوست را آهسته تر کنیم.

به طور کلی، علائم پیری در تمام لایه های پوست بروز می کند. بنابراین، هر لایه پوست به مرور تغییر کرده و در نهایت، پیری به صورت چین و چروک نمایان می شود.

پوستی که جوان به نظر می رسد؛ در حقیقت، خاصیت کشسانی خود را حفظ کرده و صاف و هموار می باشد. با گذر زمان، از میزان تولید کلاژن و الاستین کاسته شده و در نتیجه، خاصیت کشسانی پوست کم و کمتر می شود.

این روند دلیل اصلی و اولیه پیری پوست می باشد. علاوه بر این،ترکیبی از مسائل درونی و محیطی نیز ممکن است در تخریب پوست نقش داشته باشند.

دو عامل مهم درونی در پیری پوست به ترتیب، عملکرد ضعیف سیستم گردش خون بدن و همچنین مسائل ژنتیکی است.

از طرف دیگر، عوامل محیطی که در پیری پوست تاثیرگذارند می توان به اشعه ماورابنفش خورشید، آلودگی هوا، سیگار، مصرف مشروبات الکلی، تغذیه ضعیف و ناسالم و همچنین عدم رسیدگی لازم و مداوم به پوست اشاره کرد.

روش های پیشگیری از پیر شدن پوست

گذر زمان وجود خود را روی پوست نشان می دهد. اما با انجام کارهایی می توانید پوست خود را جوان تر ساخته و جلوی پیری زودرس آن را بگیرید. در ادامه مقاله چند روش درمان چین و چروک و مراقبت از پوست ارائه شده است.

روش های پیشگیری از پیر شدن پوست

چین و چروک پاکلاغی گوشه چشم

چین و چروکی گوشه خارجی چشم ها اولین نشانه های پیری پوست است. این چین و چروک معمولا در اواسط دهه ۲۰ زندگی هر فرد پدیدار شده و با گذر زمان، بیشتر می شوند.

این علائم در اثر کاهش میزان تولید کلاژن و الاستین ایجاد می شوند. علاوه بر این، قرارگیری طولانی مدت و متناوب درمعرض اشعه خورشید، مصرف دخانیات و آلودگی نیز در تولید این چین و چروک ها نقش دارند.

برای مقابله با این مشکل، روزی ۲ بار به آرامی روغن ویتامین E را به دور چشم خود مالیده و ماساژ دهید. اگر به این روغن دسترسی ندارید، می توانید کپسول این ویتامین را شکسته و محتویات آن را به دور چشم بمالید.

علاوه بر این، ژل آلوئه ورا نیز برای این منظور کارساز می باشد. بنابراین، هر شب قبل از رفتن به رختخواب، دور چشم خود را با این ژل ماساژ دهید.

روش های پیشگیری از پیر شدن پوست

چین و چروک های پوست

چین و چروک در حقیقت همان خطوط ریز و درشتی هستند که روی پوست در اثر بالا رفتن سن و یا عارضه پیری زودرس، ایجاد می شوند.

این خطوط معمولا حدود ۲۵ سالگی روی پوست صورت، بینی، پشت دست ها و روی ساعدهای دست، ایجاد می گردند. از آنجایی که با گذر زمان کلاژن و الاستین به اندازه کافی تولید نمی شوند، پوست مثل قبل هموار و صاف نبوده و همانند گذشته جوان و شاداب به نظر نمی رسد.

علاوه بر این، کشیدن سیگار، محیط سخت و آلوده، استرس، کاهش وزن ناگهانی و وراثت ممکن است باعث بروز آنها شود. برای بهبود این شرایط، روزانه قسمت هایی که آسیب دیده است را با روغن نارگیل یا زیتون گرم شده ماساژ دهید.

این کار پوست را مرطوب کرده و باعث بازسازی سلول های آن و در نهایت، کاهش میزان چین و چروک خواهد شد.

در ضمن، شما می توانید ماسکی از یک عدد موز کاملا رسیده خرد شده، پاپایا و یا آووکادو ساخته و ۲ تا ۳ بار در هفته و هر دفعه به مدت ۳۰ دقیقه، آن را روی پوست خود قرار دهید؛ سپس، پوست تان را با آب گرم کاملا بشویید.

روش های پیشگیری از پیر شدن پوست

پوست خشک

پوست مرطوب تان ممکن است ناگهان خشک و زبر شود که این نشانه پیری پوست است. با گذر عمر، پوست توانایی سابق را در تولید چربی طبیعی نداشته و نمی تواند آن را مثل گذشته صاف و مرطوب نگه دارد.

این باعث خشکی بالاترین لایه پوست می گردد. علاوه بر این، با بالارفتن سن، سرعت بازسازی سلول های پوست کاهش می یابد.

علاوه بر این موارد، قرارگیری طولانی مدت زیر نور آفتاب، استفاده بیش از حد از صابون و مواد شوینده، هوای خشک، حمام آب داغ، کم آبی بدن، سیگار و استرس باعث خشکی پوست نیز می شوند.

بنابراین، برای اینکه از شر خشکی پوست خلاص شوید، باید روزانه این موارد را انجام دهید: حدود ۳۰ دقیقه قبل از دوش گرفتن، با مقداری روغن زیتون پوست تان را به آرامی ماساژ دهید. بعد، حمام کرده و از یک مرطوب کننده معمولی استفاده کنید. در روش دیگر می توانید کمی قبل از حمام، مقداری کرم عسل یا شیر را به کل بدن خود مالیده و ۵ دقیقا آن را به حال خود رها سازید.

روش های پیشگیری از پیر شدن پوست

افتادگی پوست

افتادگی پوست به دلیل کاهش خاصیت کشسانی آن رخ می دهد. عامل دیگر این است که پوست، برخی از اجزای مرطوب کننده خود را از دست می دهد.

درضمن، تغذیه نامناسب، اشعه آفتاب، مصرف دخانیات، کاهش و افزایش پی در پی وزن و کمبود آب بدن از جمله مواردی هستند که منجربه افتادگی پوست می شوند.

برای بهبود این مشکل، ۱ قاشق غذاخوری ماست چکیده را با یک سفیده تخم مرغ کاملا مخلوط کنید. سپس ماسک حاصل را روی صورت و بینی خود مالیده و آن را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به حال خود رها سازید.

بعد آن را کاملا بشویید. فراموش نکنید که این کار را باید هفته ای ۲ تا ۳ بار تکرار نمایید. همچنین ماساژ مرتب پوست با روغن زیتون و نارگیل می تواند پوست را جمع کرده و از افتادگی آن بکاهد.

روش های پیشگیری از پیر شدن پوست

تغییر رنگ پوست

عوامل زیادی از جمله افزایش سن باعث تغییر رنگ پوست می شوند. تغییر هورمونی نیز باعث افزایش تولید ملانین شده و رنگ پوست را تیره می کند.

همچنین استرس، آفتاب سوختگی و اشعه خورشید نیز باعث تغییر رنگ پوست می شود. این تغییر رنگ ها معمولا در نواحی صورت، بازوها و دست ها قابل مشاهده است.

برای حل این مشکل، مقداری آب لیمو تازه را روی پوست مالیده و یک پارچه نخی را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی آن قرار دهید؛ سپس، محل را با آب بشویید.

این کار را روزی ۲ مرتبه تکرار نمایید. همچنین قبل از اینکه به رختخواب بروید، مقداری ژل آلوئه ورا را روی پوست تغییر رنگ یافته مالیده و کل شب آن را به حال خود رها سازید. صبح، محل را کاملا بشویید. در ضمن، همیشه از کرم ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.

گردن بوقلمونی

پوست گردن نسبت به دیگر جاهای پوست بدن، ظریف تر و نازک تر می باشد به همین دلیل، با افزایش سن، زودتر خاصیت کشسانی خود را از دست داده و باعث بروز مشکلی به نام ” گردن بوقلمونی” می شود.

در این حالت، پوست گردن دچار افتادگی و چین و چروک می گردد. مسائل ژنتیکی، اشعه خورشید، تغییر وزن پی در پی در بروز این مشکل تاثیرگذارند. برای مقابله با آن روزانه از کرم های مرطوب کننده و ضد آفتاب با SPF بیشتر از ۳۰ استفاده نمایید.

روش های پیشگیری از پیر شدن پوست

سیاهی زیر چشم ها

کمبود چربی و کلاژن باعث بروز سیاهی دور چشم ها می شود. این مساله با افزایش سن نیز بیشتر شده و پوست نازک این ناحیه را تیره تر می کند.

برای مقابله با آن، قبل از رفتن به رختخواب، مقداری روغن بادام یا کره گوسفندی را به این نواحی زده و پوست را با آرامی ماساژ دهید. علاوه بر این، می توانید یک پارچه نخی را با گلاب خیس کرده و روی پلک های بسته خود به مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید. این کار را ۲ بار در روز انجام دهید.

منافذ بزرگ پوست

کاهش تولید کلاژن باعث ایجاد حفره های بزرگ روی صورت شده و خاصیت کشسانی آن را کمتر می کند. کمپرس یخ می تواند باعث بهبود این مشکل شود.

برای این کار، مقداری یخ را درون یک پارچه نخی قرار داده و پارچه را جمع کنید؛ سپس آن را روی محل آسیب دیده به آرامی به مدت ۵ دقیقه بمالید.

این کار را روزانه می توانید چند مرتبه تکرار کنید. همچنین، می توانید مخلوطی از سرکه سیب و آب به یک میزان ایجاد کرده و آن را به پوست صدمه دیده بمالید تا منافذ بسته شوند. این روند را می توانید ۲ تا ۳ بار در هفته تکرار کنید.

روش های پیشگیری از پیر شدن پوست

پلک های افتاده

با کاهش خاصیت کشسانی پوست اطراف چشم، پلک ها دچار افتادگی می شوند. بنابراین، به آرامی پوست اطراف چشم را ماساژ داده تا گردش خون در این نواحی بیشتر شود؛

در نتیجه، افتادگی پلک ها به مرور بهبود می یابد. برای ماساژ می توانید از روغن زیتون یا نارگیل قبل از خواب، استفاده کنید. در ضمن، همیشه با عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب مناسب، از چشم ها و پوست خود محافظت نمایید.

پف زیر چشم ها

گریه کردن زیاد، مصرف مشروبات الکلی، کمبود خواب و واکنش های حساسیتی باعث پف زیر چشم ها می شود. برای برطرف کردن آن،

چای سیاه کیسه ای سرد شده و یا تکه های خرد شده خیار را روی پلک های خود به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قرار دهید. در ضمن، هرگز چشمان خود را با فشار نمالید. همچنین نمک و مصرف مشروبات الکلی را برای همیشه کنار بگذارید.

روش های پیشگیری از پیر شدن پوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *