دانستنی هایی مفید درباره ناخن هایتان

دانستنی هایی مفید درباره ناخن هایتان

دانستنی هایی مفید درباره ناخن هایتان

 

ناخن‌ها از لایه‌های مختلف کراتین سخت درست شده‌اند‌، مثل مو‌ها‌. کریث اسپیکنال‌، استاد‌یار پوست و مو در دانشکده پزشکی دانشگاه سینسیناتی می‌گوید لایه‌ای نازک از کراتین تمام سطوح بدنتان را پوشانده که در کف دست‌ها و کف پا‌ها از همه ضخیم‌تر است‌. پس فرق پوست و مو و ناخن در چیست‌؟ کراتین مو و ناخن دارای سیستین‌( نوعی آمینو‌اسید ) بیشتری از کراتین نرم پوست است‌‌؛ اسپیکنال می‌گوید این امر باعث ایجاد پیوند قوی‌تری بین سلول‌ها می‌شود‌. ناخن‌ها میزان کمتری آب و چربی دارند و پوست هم مرتبا لایه‌های بیرونی کراتین خود را می‌اندازد‌، در حالی که ناخن اینگونه نیست‌.

دانستنی هایی مفید درباره ناخن هایتان

 

هر‌چقدر که بخواهید روی این موضوع سرپوش بگذارید‌،دانستنی هایی مفید درباره ناخن هایتان باز هم مانیکور هفتگی ناخن‌ها به احتمال زیاد به آنها آسیب می‌زند‌. اسپیکنال می‌گوید لاک زدن مداوم ناخن‌ها موجب لک‌افتادن آنها می‌شود‌ و مواد شیمیایی خورنده و مضر موجود در لاک‌های اکرلیک و ژلی‌، دانستنی هایی مفید درباره ناخن هایتانلایه‌های ناخن را از‌ بین می‌برد و آنها را شکننده می‌کند‌. اسپیکنال می‌گوید‌: جایگزینی یک ناخن‌، 6 ماه زمان می‌برد‌، پس (‌هرچند سخت‌باشد) اینکه هر چند وقت یکبار به ناخن‌هایتان استراحتی از مواد شیمیایی بدهید‌‌، کار خوبیست‌.

ناخن‌های دست هر ماه 3.5 میلی متر رشد می‌کنند

به گزارش آکادمی درماتولوژی آمریکا، ناخن‌های دست هر ماه به طور متوسط سه و نیم میلی متر رشد می‌کنند. اما این عدد بر حسب عوامل متعددی متفاوت است؛ دانستنی هایی مفید درباره ناخن هایتان به عنوان مثال در برخی افراد به دلیل عوامل ژنتیکی ناخن‌ها سریع تر رشد می‌کنند و بر عکس، در برخی دیگر به دلیل وجود برخی بیماری‌ها مانند دیابت، اختلال هورمونی، استرس، کمبود آهن یا مصرف برخی داروها، رشد ناخن‌ها به کندی صورت می‌گیرد. بهتر است بدانید که با گذشت زمان و افزایش سن، رشد ناخن‌ها کند می‌شود.

سرعت رشد ناخن پا دو برابر کمتر از ناخن دست است

کاملاً طبیعی است که ناخن پاهایتان را کمتر از دست‌هایتان کوتاه کنید. ناخن پاها به طور طبیعی دو برابر کمتر از ناخن‌های انگشتان دست‌ها بلند می‌شوند. در واقع ناخن پاها 1.6 میلی متر و ناخن دست‌ها 3.5 میلی متر دانستنی هایی مفید درباره ناخن هایتان در ماه بلند می‌شوند. توجه داشته باشید که کوتاه کردن منظم ناخن‌ها، به فرم و گردی آن‌ها بستگی دارد. دانستنی هایی مفید درباره ناخن هایتان بهتر است در کوتاه کردن ناخن پاها دقت بیشتری داشته باشید تا در گوشت پا فرو نروند.

لکه‌های سفید نشان دهنده کمبود کلسیم نیست

بر خلاف باورهای رایج، لکه‌های سفید رنگ روی ناخن نشان دهندهٔ کمبود کلسیم نیست، اما می‌تواند بازگو کنندهٔ این باشد که اتصال و چسبندگی ناخن به گوشت ضعیف است. دانستنی هایی مفید درباره ناخن هایتان این مسئله می‌تواند ناشی از وارد آمدن ضربه به ماتریس ناخن نیز باشد. این قبیل مشکلات در بین افرادی که ناخن‌های خود را می‌جوند رایج تر است و خطری سلامتی فرد را تهدید نمی‌کند. دانستنی هایی مفید درباره ناخن هایتان اما ناخن‌هایی که به شکل فزاینده ای سفیدشده باشند، امکان وجود قارچ را نشان می‌دهند. دانستنی هایی مفید درباره ناخن هایتان در صورت بروز این مشکل لازم است که به متخصص مراجعه کنید.

ناخن‌ها فاش کنندهٔ بیماری‌ها

معمولاً پزشک‌ها در حین معاینه، ناخن‌های بیمار را نیز بررسی می‌کنند. دانستنی هایی مفید درباره ناخن هایتان در واقع ناخن‌ها می‌توانند اولین علائم وجود بیماری را در بدن بروز دهند که معمولاً از چشم بیماران پنهان می‌ماند:

– شکل ناخن‌ها: ناخن‌های منحنی و قوزدار احتمال وجود بیماری‌های ریوی، کبدی و حتی سرطان را افشا می‌کنند. البته ناخن برخی افراد به طور ژنتیکی به این شکل است. دانستنی هایی مفید درباره ناخن هایتان بهتر است هر گونه تغییری در شکل ناخن‌ها را جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید تا خیالتان راحت شود.

– ناخن‌های سرد و رنگ پریده: ضعف عروق در ناحیه نوک انگشت‌ها، دانستنی هایی مفید درباره ناخن هایتان سردی و رنگ پریدگی ناخن‌ها می‌تواند نشان از آرتریوپاتی، نارسایی قلبی یا ریوی باشد.

– مقاومت ناخن‌ها: ناخن‌های ضعیف، نرم یا شکننده می‌توانند نشان دهنده کمبود مواد مغذی بدن به‌ویژه آهن باشد.

– رنگ ناخن‌ها: ناخن‌های سفید امکان وجود بیماری‌های گوارشی، ریوی یا لنفوم (نوعی سرطان خون) را نشان می‌دهند. ناخن‌های قهوه‌ای خبر از بیماری‌های هورمونی می‌دهند. دانستنی هایی مفید درباره ناخن هایتان لکه‌های کوچک قرمز رنگ روی ناخن‌ها احتمال وجود بیماری‌های خودایمنی را آشکار می‌سازند. دانستنی هایی مفید درباره ناخن هایتان در نهایت اینکه قرمزی اطراف ناخن‌ها می‌توانند نشان از درماتومیوزیت باشد.

نباید کوتیکول ناخن‌ها دستکاری شود

کوتیکول بخشی از پوست و ناخن است که در حین مانیکور کردن بریده و جدا می‌شود.دانستنی هایی مفید درباره ناخن هایتان  توجه داشته باشید که تغذیهٔ اصلی برای رشد ناخن‌ها در این ناحیه انجام می‌شود و امکان دارد این کار یعنی جدا کردن کوتیکول، به نفع سلامتی‌تان نباشد.دانستنی هایی مفید درباره ناخن هایتان باید بدانید که جدا کردن و کندن این پوسته نازک در جایی که پوست انگشت به ناخن متصل می‌شود، مانند این است که عایق بندی انگشت را از بین برده باشید.

کوتیکول مانع از نفود میکروب‌ها به پوست و پایهٔ ناخن می‌شود. بنابراین لازم است که از کندن و جدا کردن این بخش به ظاهر اضافی بپرهیزید.

ناخن‌ها در فصل تابستان بیشتر رشد می‌کنند

فصل‌های مختلف و در واقع میزان نور خورشید نقش مهمی در رشد ناخن‌ها دارند. به این صورت که ناخن‌ها نیز مانند موها در فصل گرما و با تابش نور خورشید بهتر رشد می‌کنند.دانستنی هایی مفید درباره ناخن هایتان  به خاطر اینکه گرما باعث تحریک جریان خون و همچنین ساخت کراتین بیشتر می‌شود که ناخن‌ها را می‌سازند.

بهتر است بدانید که چپ دست یا راست دست بودن نیز در رشد ناخن‌ها تأثیر می‌گذارد.دانستنی هایی مفید درباره ناخن هایتان  در واقع ناخن‌های دستی که با آن می‌نویسید زودتر رشد می‌کنند، به خاطر اینکه گردش خون در این دست بیشتر است.

شش ماه طول می‌کشد تا ناخن افتاده دست، نو شود

شوک‌ها و ضربه‌های واردشده به ناخن‌ها باعث تخریب و افتادن آن‌ها می‌شود. اما جای نگرانی نیست، چون این ناخن‌ها دوباره رشد می‌کنند. روند احیا یعنی زمانی که لازم است ماتریس به بستر ناخن متصل شود، دانستنی هایی مفید درباره ناخن هایتان بین ۵ تا ۶ ماه طول می‌کشد. این مدت زمان برای ناخن‌های پا بیشتر است و بین ۹ تا ۱۲ ماه به طول می‌انجامد.

ناخن‌های آقایان سریع تر رشد می‌کنند

در حالت کلی، ناخن‌های آقایان رشد سریع تری نسبت به خانم‌ها دارد البته یک استثنا وجود دارد. در دوران بارداری ناخن‌های خانم‌ها به دلیل افزایش هورمون استروژن، سریع تر رشد می‌کنند.

استفادهٔ زیاد از لاک، ناخن‌ها را خفه می‌کند

لاک ناخن و پاک کننده‌های آن باعث آسیب به ناخن‌ها و تخریب آن‌ها می‌شود.دانستنی هایی مفید درباره ناخن هایتان ناخن‌هایی که مدام مانیکور شده و لاک زده می‌شوند، ضعیف تر و نرم تر بوده و رنگ آن‌ها به زرد- نارنجی تغییر می‌کند. اگر متوجه شده‌اید، ناخن‌هایتان ضعیف و شکننده شده‌اند، بهتر است چند ماه از لاک استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *