درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید

درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید

درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید

نکات مراقبت پوست در دوران بارداری

در طول دوران بارداری به دلیل به‌هم‌ریختگی هورمونی و تغییرات ظاهری،درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید  بدن خانم‌ها دستخوش تغییرات جدی و مهمی‌ می‌شود که از جدی‌ترین آنها مشکلات پوست و مو می باشد. بها دادن به این موضوع و قرار گرفتن در بهترین شرایط ممکن در این دوران و البته پس از آن، برای مادران باردار بسیار بااهمیت است. اگرچه بسیاری از عوارض منفی دوران بارداری، پس از زایمان به تدریج و با گذشت زمان برطرف می‌شود، ولی برخی از این عوارض در صورت عدم توجه تا سال‌های سال باقی می‌مانند و گاهی هیچ‌وقت از بین نمی‌روند. در ادامه پیشنهاد‌های دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده متخصص پوست و رئیس انجمن متخصصان پوست و مو درباره برخی از مشکلات پوست و موی خانم‌ها در دوران بارداری و پس از آن را مرور می‌کنیم:

 

درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید

ترک‌های پوستی در دوران بارداری

یکی از عوارض پوستی دوران بارداری بروز ترک‌های پوستی یا استریا مخصوصا در ناحیه شکم و زیر آن است که ممکن است با آن مواجه باشید. دلیل بروز این ترک‌ها، کشیدگی پوست شکم است که وسعت آن به میزان خشکی و انعطاف‌پذیری پوست فرد، اندازه جنین و البته مراقبت‌های مادر باردار بستگی دارد.درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید  این خطوط و ترک‌ها ابتدا به رنگ ارغوانی است و به مرور سفید می‌شود.

پیشگیری

برای پیشگیری از بروز این ترک‌ها و جلوگیری از افزایش بیش از حد آنها همواره از حمام در وان پر از کف همراه با مواد مرطوب‌کننده و چرب برای آبرسانی هرچه بیشتر به پوست خود استفاده کنید. بلافاصله پس از استحمام کردن نیز پوست بدن خود را با روغن‌هایی مثل روغن بادام که استفاده از آن دو بار در روز به منظور جذب کامل توصیه می‌شود، چرب کنید تا به این وسیله رطوبت پوست شما تامین شود. در عین حال یکی دیگر از مسایلی که باید در این دوران به آن توجه داشته باشید، اضافه وزن است زیرا اضافه وزن بیش از حد باعث کشیدگی بیشتر پوست و در نهایت ترک خوردگی بیشتر آن می‌شود. علاوه بر این، در این دوران باید از فعالیت‌هایی که باعث کشیده شدن بیش از حد پوست شکم می‌شود، اجتناب کرد.

درمان ترک های پوستی

در نظر گرفتن زمان در درمان ترک‌های پوست دوران بارداری بسیار حائز اهمیت است. بعد از زایمان تا زمانی که رنگ این ترک‌ها ارغوانی است می‌توان به کمک لیزر پی دی ال یا آی دی ال تا حدی اثر آنها را بهبود بخشید اما با گذشت زمان، وقتی ترک‌ها به رنگ سفید در آمدند روش درمان قطعی برای آنها وجود ندارد. در این مرحله تنها به کمک لیزر فرکشنال یا آر اف سوزنی یا برخی لیزرهای لایه‌بردار می‌توان ترک‌های پوستی را بهتر کرد اما این ترک‌ها به طور کامل برطرف نمی‌شود.

واریس در بارداری

یکی از اتفاقاتی که احتمال بروز آن در دوران بارداری زیاد است، بروز رگ‌های واریسی درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید در اندام‌های تحتانی است که دلیل اصلی آن فشاری است که شکم به عروق وریدی در اندام‌های تحتانی وارد می‌کند. رگ‌های واریسی علاوه بر مشکلاتی که در سیستم انتقال خون در بدن ایجاد می‌کنند، با نمایان کردن رگ‌های آبی تیره زیر پوست، ظاهر نازیبایی را نیز ایجاد می‌کنند.

پیشگیری:

برای پیشگیری از این مشکل خانم‌های باردار می‌توانند از جوراب‌های واریس استفاده کنند. این جوراب‌ها به راحتی از داروخانه‌ها قابل تهیه و استفاده است.

درمان واریس

اگر رگ‌های واریسی در طول مدت بارداری ایجاد شد، پس از زایمان نیز راه‌های درمانی برای آن وجود دارد. رگ‌های واریسی اگر سطحی و کوچک باشند بعد از زایمان به کمک لیزر قابل درمان هستند و اگر عمقی‌تر باشند می‌توان به کمک جراحی و سوزاندن عروق مشکل را درمان کرد.

بروز جوش در بارداری

یکی دیگر از مشکلاتی که خانم‌های باردار از آن گلایه دارند، جوش‌های دوران بارداری است. به دنبال تغییرات هورمونی در دوران بارداری احتمال بروز این جوش‌ها در صورت بالاست.

 

پیشگیری:

برای پیشگیری از بروز این مشکل، استفاده از رژیم‌های مناسب غذایی درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید به شکلی که به جنین آسیب وارد نشود می‌تواند موثر باشد ولی به دلیل اینکه منشاء این عارضه هورمونی است ، نمی‌توان انتظار داشت که رژیم غذایی آن را به طور مطلق برطرف کند.
درمان جوش های دوران بارداری

یکی از راه‌های درمانی این جوش‌ها، استفاده از داروهای موضعی در طول دوران بارداری درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید است که این جوش‌ها را از بین می‌برد اما نکته بسیار مهم در این مورد این است که این کار باید با مشورت متخصص پوست و در نظر گرفتن باردار بودن مصرف‌کننده دارو درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید صورت گیرد. زیرا استفاده از برخی داروهای موضعی در دوران بارداری برای جنین مضر است. به کمک برخی اسیدهای میوه نیز می‌توان در دوران بارداری ازدیاد این جوش‌ها را کنترل کرد تا بعد از طی شدن دوران بارداری و پس از زایمان آنها را قطعی درمان کرد.

خارش شکم

یکی دیگر از مسایل شایع در دوران بارداری بروز ضایعات خارش‌دار روی شکم است که برای بسیاری از درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید خانم‌های باردار در این دوران اتفاق می‌افتد. درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید اگرچه این عارضه پس از زایمان خودبخود برطرف می‌شود، درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید تحمل آن در طول دوران بارداری برای برخی مادران سخت است. بنابراین به دنبال راهی برای کاهش این خارش‌های موضعی هستند.

درمان خارش شکم در بارداری

این مشکل را می‌توان با کنترل تعریق و حمام روزانه و شستشو با شوینده‌های ملایم و درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید کرم‌های نرم‌کننده حاوی اوره تا حدی کنترل کرد.

بارداری و ریزش مو

یکی از شایع‌ترین مشکلات مربوط به پوست و مو پس از زایمان، ریزش موی ناشی از شوک زایمان است درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید که این عارضه نیز معمولا خود به خود بعد از مدتی متوقف شده و بازگشت‌پذیر است اما اگر فرد بخواهد، می‌تواند تا زمانی که وضعیت به حالت عادی بازگردد، برای جلوگیری از استرس درباره این موضوع، موهای خود را تا مدتی کوتاه نگه دارد.
درمان ریزش مو در بارداری

استفاده از محلول‌های موضعی قطع ریزش مو و مصرف مولتی‌ویتامین‌های پریناتال نیز در دوران شیردهی درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید می‌تواند میزان ریزش مو را در این دوران کاهش دهد.

لک‌های پوستی بارداری

قرار گفتن در برابر نور خورشید برای بهره بردن از ویتامین D، عادت مطلوب و سودمندی است، درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید  اما این کار به ویژه در مورد مادران باردار باید با پیشگیری و توجهات لازم همراه باشد. طی دوران بارداری و بعد از آن به دلیل سطح بالای استروژن در بدن، احتمال بروز لک‌های قهوه‌ای پایدار روی صورت افزایش می‌یابد. به طور کلی زنانی که پوست تیره دارند به خاطر میزان رنگدانه‌های پوستی خود، بیشتر دچار این تغییر می‌شوند و قرار گرفتن در معرض آفتاب یکی از فاکتورهای تشدید‌کننده این مشکل است.

پیشگیری

در حالت کلی مادران باردار باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید در ساعات گرم روز درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید  خودداری کنند و در صورتی که ناگزیر از این کار هستند، حتما باید پوست صورت و نقاطی از بدن که در برابر تابش نور خورشید است را به وسیله کرم‌های ضدآفتاب به طور مداوم محافظت کنند.

 

دوره بارداری، دوره ای است که در آن سلامت پوست و موها با توجه به تغییرات جسمی، درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید روحی و هورمونی به شدت شکننده است. در این نوشتار با روش های حفظ تندرستی پوست و مو در دوران بارداری آشنا می شوید. زنان بارداری که به درمان های زیبایی علاقه دارند باید درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید با هدف پیشگیری از بروز مشکلات و بیماری های مختلف، مراجعه کردن به مراکز درمان پوست و مو را تا تولد نوزاد به تعویق بیاندازند.

 

خارش

افزایش نوسانات هورمونی، دمای بدن و جریان خون در دوران بارداری ازدرباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید  جمله عوامل اصلی سوزش و خارش پوست هستند. درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید برای کنترل و تسکین سوزش و خارش پوست باید از محصولات بهداشتی ملایم تر و درمان های گیاهی استفاده کرد. بالافاصله پس از بروز سوزش و خارش شدید به پزشک مراجعه کنید تا از سلامت کبد تان مطمئن شوید.

 

جوش ها

عامل اصلی جوش و کهیر زدن در نقاط مختلف بدن – پاها، بازوها، زیر سینه ها، زیر بغل ها و … – در دوران بارداری، تغییرات شدید هورمونی است. خبر خوب این است که بالافاصله پس از تولد نوزاد جوش ها و کهیرها از میان می روند.

 

حساسیت به نور آفتاب

حساسیت پوست در دوران بارداری به معنای این است که با درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید افزایش دما و گردش خون بدن نمی توانید در معرض نور آفتاب قرار بگیرید. درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید عوارض قرار گرفتن در معرض نور آفتاب عبارتند از: خارش و سوختن پوست، کم آب شدن بدن، سرگیجه و …
دکتر راشل اوت، رئیس مرکز پوست و موی مایو کلینیک گفت:” آغشته کردن پوست بدن درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید به کرم های ضد آفتاب، به تن کردن لباس های گشاد، به چشم زدن عینک آفتابی و به سر گذاشتن کلاه لبه دار بهترین روش محافظت درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید از پوست در مقابل نور آفتاب است. ”

 

اگزما و پساریوس

اگر با مشکلات و بیماری های پوستی دست و پنجه نرم می کنید، باید بدانید که در طول دوران بارداری علایم و نشانه های شان تشدید می شوند. هورمون های بارداری نقش زیادی در تشدید بیماری های پوستی ایفاء می کنند. برای تسکین علایم بیماری های پوستی نکات زیر را رعایت کنید:
– پوست بدن تان را مرطوب نگه دارید.
– مصرف صابون ها و محصولات بهداشتی معطر را متوقف کنید.
– از شست و شوی بیش از اندازه پوست بدن تان اجتناب کنید.
– ناخن های دست ها و پاهای تان را کوتاه نگه دارید.
علایم و نشانه های اگزما، پساریوس و … پس از تولد نوزاد کاهش خواهند یافت. درباره مراقبت های پوستی در دوران بارداری از ما بپرسید برای استفاده از درمان های ایمن در دوران بارداری باید با پزشک تان مشورت کنید.

 

عمل جراحی زیبایی

برخی از زنان به درمان های زیبایی – بوتاکس، لیزر و … – علاقه دارند. اما دکتر نانسی تیلور، محقق انجمن پوست و موی آمریکا گفت:” به زنان بارداری که به درمان های زیبایی علاقه دارند توصیه می کنم با هدف پیشگیری از بروز مشکلات و بیماری های مختلف، مراجعه کردن به مراکز درمان پوست و مو را تا تولد نوزاد به تعویق بیاندازند. ”

 

رنگ کردن و بافتن مو

برخی از زنان به تغییر رنگ و بافت موهای شان در دوران بارداری حساسیت نشان می دهند. رنگ موهای زنانی که پوست بدن شان روشن است در این دوره تیره تر به نظر می رسد. رنگ موهای تان ممکن است پس از زایمان نیز به حالت عادی باز نگردد.

 

مراقبت از مو

با اجرای نکات زیر می توانید سلامت پوست بدن و موهای تان را در دوران بارداری و پس از آن حفظ کنید:
– مصرف ویتامین ها در طول دوران بارداری
– موهای تان را پس از متولد شدن فرزندتان رنگ یا فر کنید.
– از سشوار کشیدن و اتو کردن موهای تان بپرهیزید.
– فر و رنگ کردن موهای تان را به تعویق بیندازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *